DAY TWO: Colorado 4A High School Track Results

By: AP Sports
By: AP Sports

LAKEWOOD, Colo. (AP) -- Here are Friday's results in the finals of the Colorado Class 4A state track and field championships at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):

BOYS

Team scores-- Coronado 35; Cheyenne Mountain 34; Vista Ridge 34; Thompson Valley 19; Durango 18; Valor Christian 16; Niwot 16; Pueblo South 15; Mountain View 14; Broomfield 13; Sand Creek 13; Palmer Ridge 12; Discovery Canyon 11; Falcon 11; Longmont 9; Wheat Ridge 8; Mesa Ridge 8; Widefield 8; Pueblo West 8; Conifer 7; Silver Creek 7; Centaurus 7; Denver South 6; Mullen 5; Pueblo East 5; Sierra 5; Eagle Valley 4; Ft. Morgan 4; Erie 3; Vista Peak 3; Weld Central 2; Evergreen 2; Delta 2; Greeley Central 2; Woodland Park 1; Skyline 1.

800-meter run-- 1, Joe Maloney, Durango, 1:54.61; 2, Daniel Lara, Thompson Valley, 1:54.75; 3, Michael Fera, Conifer, 1:55.48; 4, Abdiaziz Abukar, Denver South, 1:56.29; 5, Austin Gunnarson, Silver Creek, 1:56.77; 6, Cody Davis, Ft. Morgan, 1:57.39; 7, Nathan Mills, Palmer Ridge, 1:58.10; 8, Alex Bush, Silver Creek, 1:58.22; 9, Jared Parker, Discover Canyon, 1:59.73.

800-meter relay-- 1, Valor Christian, 1:26.39; 2, Vista Ridge, 1:26.43; 3, Cheyenne Mountain, 1:28.66; 4, Palmer Ridge, 1:29.01; 5, Sierra, 1:29.29; 6, Falcon, 1:29.58; 7, Erie, 1:30.13; 8, Broomfield, 1:30.22; 9, Widefield, 1:30.61.

3,200-meter run-- 1, Bailey Roth, Coronado, 9:26.57; 2, Ethan Gonzales, Broomfield, 9:29.16; 3, Chandler Reid, Centaurus, 9:40.33; 4, Dan Egger, Coronado, 9:44.04; 5, Joshua Fowler, Cheyenne Mountain, 9:46.65; 6, Daniel Bloom, Thompson Valley, 9:49.13; 7, Adam Egger, Coronado, 9:54.05; 8, Corban Pagnotta, Pueblo West, 9:55.24; 9, Ben Fox, Cheyenne Mountain, 9:56.26.

Long jump-- 1, Noah Gabel, Vista Ridge, 23-10; 2, Josh Sandin, Mountain View, 23-07.50; 3, Brodie Hicks, Falcon, 23-06.25; 4, Lorne Jenkins, Niwot, 22-09.25; 5, Grant Emrie, Mullen, 22-03.75; 6, Michael DeCarmo, Sand Creek, 22-02.50; 7, Colt Sessions, Cheyenne Mountain, 22-02; 8, Landon Gonser, Greeley Central, 21-08.50; 9, Brandon Martinez, Sand Creek, 21-05.

High jump-- 1, Colt Sessions, Cheyenne Mountain, 6-11 (state meet record, old record, 6-10, Tracy Heiman, Liberty, 1991); 2, Nicholas Meihaus, Pueblo South, 6-07; 3, DJ Green, Vista Ridge, 6-06; 4, Triydel Vaughn, Coronado, 6-05; 5, Matthew Atkins, Mesa Ridge, 6-04; 6, Tyler Jackson, Vista Ridge, 6-03; 7, Isaiah Young, Vista Peak, 6-03; 8, Chris Black, Delta, 6-01; 9, Jayson Dupre, Broomfield, 6-01.

GIRLS

Team Scores-- Pueblo South 48; Niwot 37; Sand Creek 25; Berthoud 21.5; Cheyenne Mountain 20; Delta 18; Thompson Valley 17.5; Air Academy 15.5; Coronado 14; Harrison 14; Palmer Ridge 12; Durango 12; Eagle Valley 11; Erie 10; Lewis-Palmer 10; Centaurus 10; Discovery Canyon 9; Ponderosa 8.5; Woodland Park 8; Mountain View 8; Rifle 8; Palisade 8; Broomfield 8; Battle Mountain 7; Skyline 7; Widefield 6; Golden 6; Valor Christian 5; Ft. Morgan 5; Montrose 5; Mesa Ridge 5; Greeley Central 3.5; Glenwood Springs 3; Pueblo East 3; Silver Creek 2.5; Pueblo West 2; D'Evelyn 1.

800-meter run-- 1, Elise Cranny, Niwot, 2:08.50 (state meet record, old record, 2:10.12, Samantha Thompson, Sierra, 2009); 2, Katie Rainsberger, Air Academy, 2:08.98; 3, Alison Deitsch, Palmer Ridge, 2:13.55; 4, Riley Cooney, Mountain View, 2:13.85; 5, Dana Shellhorn, Montrose, 2:13.95; 6, Kendra Larson, Thompson Valley, 2:14.87; 7, Greta Sloan, Cheyenne Mountain, 2:15.01; 8, Bailie Jones, Pueblo West, 2:15.50; 9, Roxy Trotter, Eagle Valley, 2:16.70.

800-meter relay-- 1, Centaurus, 1:41.92; 2, Broomfield, 1:42.05; 3, Pueblo South, 1:42.77; 4, Harrison, 1:42.99; 5, Sand Creek, 1:43.53; 6, Niwot, 1:44.50; 7, Ponderosa, 1:45.36; 8, Mesa Ridge, 1:45.86; 9, Eagle Valley, 1:47.35.

800-meter sprint medley relay-- 1, Lewis-Palmer, 145.42 (state meet record, old record, 1:47.07, Thompson Valley, 2007); 2, Harrison, 1:45.74; 3, Cheyenne Mountain, 1:47.69; 4, Golden, 1:48.00; 5, Niwot, 1:48.76; 6, Eagle Valley, 1:49.48; 7, Erie, 1:50.42; 8, Palmer Ridge, 1:50.88; 9, Coronado, 1:53.75.

3,200-meter run-- 1, Elise Cranny, Niwot, 10:38.99 (state meet record, old record, 10:40.66, Katie Vannatta, Ralston Valley, 2006); 2, Greta VanCalcar, Palisade, 10:48.88; 3, Cleo Whiting, Delta, 11:14.18; 4, Kiah Leonard, Berthoud, 11:32.20; 5, Clarissa Whiting, Delta, 11:32.51; 6, Sylvia Hayes, Coronado, 11:35.95; 7, Mandy Ortiz, Battle Mountain, 11:36.57; 8, Jessica Kleven, Pueblo South, 11:36.89; 9, Elizabeth DeLaurell, Discovery Canyon, 11:37.22.

Long jump-- 1, Rebecca Harris, Sand Creek, 17-09; 2, Kaydee Valliere, Discovery Canyon, 17-06.50; 3, Deandra Elcock, Skyline, 17-05.25; 4, Jayma Martin, Pueblo South, 17-02.50; 5, Tatianna Clanton, Coronado, 17-01.25; 5, Mariah Yarbrough, Pueblo South, 17-01.25; 7, Kyanah Ramos, Pueblo East, 17-01; 8, Gabi Razma, Durango, 16-09.50; 9, DeDe Burel, Mesa Ridge, 16-08; 9, Emilie Rembert, Silver Creek, 16-08.


KKTV firmly believes in freedom of speech for all and we are happy to provide this forum for the community to share opinions and facts. We ask that commenters keep it clean, keep it truthful, stay on topic and be responsible. Comments left here do not necessarily represent the viewpoint of KKTV 11 News.

If you believe that any of the comments on our site are inappropriate or offensive, please tell us by clicking “Report Abuse” and answering the questions that follow. We will review any reported comments promptly.

powered by Disqus
KKTV 520 E. Colorado Colorado Springs, CO 80903 Office: (719) 634-2844 Fax: (719) 632-0808 News Fax: (719) 634-3741
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 207974501 - kktv.com/a?a=207974501
Gray Television, Inc.