Colorado 4A High School Track Results

Saturday May 19, 2007
LAKEWOOD, Colo. (AP) Here are Saturday's results from the Colorado Class 4A Track and Field Championships held at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):<

^BOYS=

Team scores Cherokee Trail 61, Mullen 54, Longmont 52, Sierra 50, Widefield 42, Broomfield 39, Greeley Central 32, Falcon 28, Conifer 28, D'Evelyn 27, Mesa Ridge 26, Battle Mountain 24 1-2, Alamosa 24, Golden 22, Fountain-Fort Carson 20 1-2; Moffat County 20, Pueblo South 19, Harrison 17, Ralston Valley 16, Liberty 16, Cheyenne Mountain 15, Centaurus 13, Pueblo Centennial 13, Englewood 12, Ranum 12, Fort Morgan 12, Sterling 11, Glenwood Springs 10, Rock Canyon 10, Northridge 10, Elizabeth 8, Canon City 8, Eagle Valley 7 1-2; Woodland Park 7, Greeley West 6, Evergreen 6, Windsor 6, Montrose 6, Rifle 5, Fredrick 4 1-2; Pueblo County 4, Fossil Ridge 3, Niwot 3, SilverCreek 3, Alameda 3, Thompson Valley 2, Skyview 2, Berthoud 2, Pueblo Central 2, Palisade 1, Skyline 1, Delta 1.<

Triple Jump 1, Mykel Torres, Mesa Ridge, 45-11 1-2; 2, Beau Brittenham, Longmont, 45-10 1-2; 3, Andrew Hooper, D'Evelyn, 45-3 1-2; 4, Antjuan Bennett, Harrison, 44-11 1-2; 5, Landon Jack, Greeley Central, 43-7 3-4; 6, John Register, Harrison, 43-5 3-4; 7, Calvin Williams, Fountain-Fort Carson, 43-4 1-2; 8, Pat Lowder, Englewood, 43-1; 9, Andrew Accountius, Skyline, 43-1.<

Shot Put 1, Ken Harriman, Pueblo South, 55-5 3-4; 2, Brock Fiedler, Widefield, 49-10; 3, Justin Hadden, Moffat County, 49-3; 4, Joe Hochanadel, Fort Morgan, 49-2 3-4; 5, Caeey Honeycutt, Longmont, 47-9 3-4; 6, Lee Meisner, Sterling, 47-8 3-4; 7, Luke Kercher, Cherokee Trail, 47-5 3-4; 8, Dominique Smith, Sierra, 47-4 1-2; 9, Cory Pike, Moffat County, 47-2.<

Pole Vault 1, Erik Sutterland, Rock Canyon, 15-0; 2, (tie) Levi Horn, Battle Mountain, 13-6; Brad Philson, Pueblo Centennial, 13-06; 4, Darian Varn, Longmont, 13-0; 5, (tie) Chris Graham, Frederick, 12-6; Andrew Couch, Pueblo Centennial, 12-6; 7, Steven Richendifer, Sterling, 12-6; 8, Nik Wiley, Alamosa, 12-0; 9, Elliott Beski, Mullen, 12-0.<

3,200 meter relay 1, Mullen, 7:57.40; 2, Battle Mountain, 7:59.64; 3, Conifer, 8:00.27; 4, Moffat County, 8:04.43; 5, Cherokee Trail, 8:06.90; 6, Windsor, 8:10.29; 7, Silver Creek, 8:10.71; 8, Pueblo Central, 8:11.32; 9, Woodland Park, 8:11.50.

110 meter hurdles 1, Kelby Dias, Sierra, 14.58; 2, Andy Bosher, Englewood, 15.04; 3, Brandon Ribble, Ralston Valley, 15.16; 4, Ken Hardy, Sierra, 15.17; 5, B.J. Burton, Mullen, 15.19; 6, Phillip Lewis, Ranum, 15.20; 7, Peter Neis, Niwot, 15.69; 8, Marcus Rosenthal, Fountain-Fort Carson, 15.73; 9, Allen Roy, Pueblo South, 15.75.<

100 meters 1, Keenen Ballage, Falcon, 10.75; 2, Joe Morris, Golden, 10.84; 3, Josh Anderson, Broomfield, 10.94; 4, Matt Butcher, Longmont, 10.95; 5, Patrick Richards, Widefield, 11.05; 6, Chad Collins, Elizabeth, 11.09; 7, Adam Akasana, Alameda, 11.15; 8, Steven Shiley, Berthoud, 11.18; 9, Garrett Kidd, Pueblo Centennial, 14.29.<

800 meter relay 1, Cherokee Trail, 1:28.45; 2, Sierra, 1:29.04; 3, Broomfield, 1:29.49; 4, Greeley Central, 1:29.49; 5, Cheyenne Mountain, 1:29.58; 6, Pueblo South, 1:30.37; 7, Mullen, 1:30.54; 8, Battle Mountain, 1:32.13; Harrison, DQ.<

1,600 meter relay 1, Kekvin Williams, D'Evelyn, 4:23.87; 2, Scott Ingram, Cherokee Trail, 4:29.41; 3, Steve Sequin, Ralston Valley, 4:31.00; 4, Ryan Crisp, Northridge, 4:31.89; 5, Jesse Fassler, Centaurus, 4:32.62; 6, Chris Ray, Montrose, 4:33.34; 7, Wes Rickman, Falcon, 4:33.94; 8, Spencer Carter, Greeley West, 4:34.49; 9, Nick White, Falcon, 4:34.75.<

High Jump 1, Nolan Tuck, Liberty, 6-8; 2, Alex Clark, Widefield, 6-7; 3, Chris Carter, Conifer, 6-6; 4, Thomas Gibson, Mesa Ridge, 6-4; 5, Donnie Jennert, Glenwood Springs, 6-4; 6, (tie) Mike Smith, Eagle Valley, 6-4; Calvin Williams, Fountain-Fort Carson, 6-4; 8, Jason Dewitt, Ralston Valley, 6-3; 9, Mike Bear, Delta, 6-2.<

400 meter relay 1, Cheyenne Mountain, 42.84; 2, Sierra, 43.08; 3, Harrison, 43.09; 4, Mullen, 43.37; 5, Rifle, 43.49; 6, Sterling, 43.60; 7, Pueblo South, 43.80; 8, Windsor, 43.93; 9, Ranum, 44.20.<

400 meters 1, Matt Butcher, Longmont, 47.01; 2, Patrick Richards, Widefield, 48.64; 3, Steven Habel, Cherokee Trail, 49.18; 4, Logan Martinez, Alamosa, 49.37; 5, Ajai Ashby, Cherokee Trail, 49.44; 6, Mike McFadden, Greeley Central, 50.06; 7, Hunter Day, Evergreen, 50.33; 8, Tyler Short, Thompson Valley, 50.83; 9, Alex Rodriguez, Fountain-Fort Carson, 51.88.<

300 meter hurdles

800 meters 1, Kelby Dias, Sierra, 39.12; 2, Elliott Beski, Mullen, 39.22; 3, Phillip Lewis, Ranum, 39.66; 4, D.J. Miller, Liberty, 39.79; 5, Dakota Stonehouse, Glenwood Springs, 40.43; 6, Devin Myers, Pueblo County, 40.50; 7, Ryan Walker, Cherokee Trail, 40.52; 8, Andy Bosher, Englewood, 40.97; 9, Marcus Rosenthal, Fountain-Fort Carson, 42.04.<

200 meters 1, Matt Butcher, Longmont, 21.55; 2, Patrick Richards, Widefield, 21.55; 3, Joe Morris, Golden, 21.84; 4, Ben Fischer, Woodland Park, 22.10; 5, Josh Anderson, Broomfield, 22.11; 6, Chad Collins, Elizabeth, 22.37; 7, Mike McFadden, Greeley Central, 22.40; 8, Steven Habel, Cherokee Trail, 22.55; 9, Logan Martinez, Alamosa, 22.88.<

1,600 meter relay 1, Cherokee Trail, 3:21.14; 2, Broomfield, 3:21.21; 3, Longmont, 3:22.45; 4, Sierra, 3:23.15; 5, Alamosa, 3:23.96; 6, Conifer, 3:23.98; 7, Evergreen, 3:24.59; 8, Greeley Central, 3:24.95; 9, Mullen, 3:25.14.<

^GIRLS=

Team scores Mullen 84, Thompson Valley 72, Broomfield 58 1-2, Sierra 42, Conifer 40, Cheyenne Mountain 39, Longmont 38, Greeley West 38, Mountain View 28, Pueblo East 25, Glenwood Springs 23, Montezuma-Cortez 23, Greeley Central 22, Moffat County 22, Cherokee Trail 21, Eagle Valley 20, Fossil Ridge 20, Niwot 20, Windsor 17, Alamosa 16, Evergreen 16, Woodland Park 16, Rock Canyon 16, Widefield 15, Palisade 13, Silver Creek 13, Regis 13, Fountain-Fort Carson 13, Skyline 11, Falcon 11, Berthoud 11, Pueblo Central 10, Ralston Valley 9, Liberty 7, Centaurus 6 1-2, Sterling 5, D'Evelyn 4, Pueblo Centennial 4, Pueblo West 4, Englewood 4, Pueblo County 2, Delta 2.<

800 meter medley relay 1, Thompson Valley, 1:47.07; 2, Sierra, 1:48.33; 3, Broomfield, 1:49.40; 4, Berthoud, 1:50.02; 5, Cherokee Trail, 1:50.31; 6, Pueblo East, 1:50.58; 7, Glenwood Springs, 1:50.83; 8, Alamosa, 1:52.40; 9, Mountain View, 1:53.35.<

3,200 meter relay 1, Mullen, 9:26.66; 2, Thompson Valley, 9:27.23; 3, Windsor, 9:42.76; 4, Niwot, 9:45.54; 5, Regis, 9:47.53; 6, Woodland Park, 9:48.42; 7, Glenwood Springs, 9:50.99; 8, Mountain View, 9:53.73; 9, Silver Creek, 9:59.62.

100 meter hurdles 1, Kayla Wein, Broomfield, 14.87; 2, Kita Alvares, Cheyenne Mountain, 15.21; 3, Madison Riggins, Mullen, 15.21; 4, Sarah Dennis, Rock Canyon, 15.24; 5, Ashley Miknis, Broomfield, 15.33; 6, Brittany Burgeson, Evergreen, 15.42; 7, Holy Odneal, Palisade, 15.44; 8, Elizabeth Stover, Longmont, 15.54; 9, Cassidy Nettles, Woodland Park, 15.80.<

100 meters 1, Emily Blok, Conifer, 12.11; 2, Joy O'Hare, Cheyenne Mountain, 12.15; 3, Jahan Grahan, Broomfield, 12.45; 4, Lauren Palmere, Mullen, 12.46; 5, Jessica Adams, Montezuma-Cortez, 12.57; 6, Brittany Williams, Fountain-Fort Carson, 12.61; 7, Cecilee Steele, Sierra, 12.67; 8, Mallory Duran, Windsor, 12.69; 9, Amanda Sawicki, Rock Canyon, 12.69.<

800 meter relay 1, Longmont, 1:43.35; 2, Greeley Central, 1:44.20; 3, Thompson Valley, 1:44.42; 4, Cherokee Trail, 1:45.33; 5, Sierra, 1:45.39; 6, Fountain-Fort Carson, 1:46.27; 7, Ralston Valley, 1:46.91; 8, Berthoud, 1:47.03; 9, Rock Canyon, 1:47.49.<

1,600 meters 1, Kendra Gerk, Greeley West, 5:06.35; 2, Becky Schmitt, Thompson Valley, 5:06.47; 3, Alicia Nelson, Moffat County, 5:09.41; 4, Erica Hinchcliffe, Greeley West, 5:11.59; 5, Samantha Thompson, Sierra, 5:14.03; 6, Lindsey Sowards, Alamosa, 5:15.09; 7, Katrina Selsor, Glenwood Springs, 5:19.20; 8, Jen Webers, Conifer, 5:20.29; 9, Kyle Berendzen, Evergreen, 5:22.68.<

Discus 1, Liz Johnson, Fossil Ridge, 125-0; 2, Debbie Sagapolutele, Widefield, 122-3; 3, Alyssa Higby, Pueblo East, 118-9; 4, Amy Thompson, Eagle Valley, 115-7; 5, Anna Avila Mountain View, 113-9; 6, Emily Van Gulik, Evergreen, 110-4; 7, Morgan Shoup, Cherokee Trail, 109-9; 8, Rebecca Golob, Pueblo County, 106-7; 9, Ashley Snow, Broomfield, 105-8.<

400 meter relay 1, Cheyenne Mountain, 49.10; 2, Broomfield, 49.42; 3, Sierra, 49.73; 4, Greeley Central, 49.92; 5, Fountain-Fort Carson, 50.08; 6, Eagle Valley, 50.09; 7, Berthoud, 50.32; 8, Regis, 50.49; 9, Pueblo West, 50.91.<

Pole Vault 1, Elizabeth Stover, Longmont, 12-7; 2, Colleen Knill, Mullen, 11-4; 3, Rachel Godby, Liberty, 11-0; 4, Erin Ehrmantraut, Silver Creek, 10-6; 5, Catie Hlushak, Mountain View, 10-6; 6, Courtney Groves, Greeley West, 10-0; 7, Lauren Hoal, Sterling, 9-6; 8, Stephanie Whitmore, Silver Creek, 9-0; 9, Lisa Marquez, Pueblo Centennial, 9-0.<

Long Jump 1, Erin Urbaoski, Moffat County, 17-7 3-4; 2, Michelle Roberts, Mullen, 17-3 1-2; 3, Naomi Ritthaler, Montezuma-Cortez, 16-11; 4, Katie Lee, Montezuma-Cortez, 16-7 1-4; 5, Natasha Bruins, Woodland Park, 16-5 3-4; 6, Lauren Keiser, Greeley Central, 16-5 1-4; 7, Ta Meesha Jeffrey, Sierra, 16-4 1-2; 8, Brittany Burgeson, Evergreen, 16-2 1-4; 9, Hannah Steffey, Niwot, 16- 1-2.<

400 meters 1, Bethany Praska, Longmont, 55.72; 2, Laura Palmere, Mullen, 55.99; 3, Emily Blok, Conifer, 57.12; 4, Liz Tremblay, Thompson Valley, 57.64; 5, Joy O'Hare, Cheyenne Mountain, 57.80; 6, Amanda Sawicki, Rock Canyon, 58.37; 7, Vanessa Fabrizio, Mullen, 58.88; 8, Chandra Timoteo, Sterling, 59.32; 9, Darby Emerson, Windsor, 61.93.<

300 meter hurdles 1, Ashley Rohweder, Eagle Valley, 44.11; 2, Rachel Thomas, Falcon, 44.84; 3, Ashley Miknis, Broomfield, 44.91; 4, Amber Clifford, Cherokee Trail, 45.69; 5, Laura Young, Glenwood Springs, 45.71; 6, Kayla Contreras, Greeley Central, 46.32; 7, Amanda Ames, Skyline, 46.76; 8, Madison Riggins, Mullen, 47.47; 9, Ally Patek, Regis, 47.57.<

200 meters 1, Emily Blok, Conifer, 25.00; 2, Joy O'Hare, Cheyenne Mountain, 25.04; 3, Janan Graham, Broomfield, 25.63; 4, Bethany Praska, Longmont, 25.67; 5, Laura Palmere, Mullen, 25.69; 6, Amanda Sawicki, Rock Canyon, 25.87; 7, Cecilee Steele, Sierra, 25.91; 8, Liz Tremblay, Thompson Valley, 25.93; 9, Jessica Adams, Montezuma-Cortez, 26.24.<

1,600 meter relay 1, Mullen, 3:57.10; 2, Thompson Valley, 3:58.27; 3, Glenwood Springs, 4:02.27; 4, Niwot, 4:03.35; 5, Regis, 4:04.79; 6, Silver Creek, 4:05.79; 7, Windsor, 4:07.74; 8, Conifer, 4:08.52; 9, Pueblo East, 4:12.74.<

(Copyright 2007 by The Associated Press. All Rights Reserved.)


KKTV 520 E. Colorado Colorado Springs, CO 80903 Office: (719) 634-2844 Fax: (719) 632-0808 News Fax: (719) 634-3741
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 7594032 - kktv.com/a?a=7594032
Gray Television, Inc.