5A State Track Results

By  | 

Here are Saturday's results from the finals at the Colorado Class 5A Track and Field Championships held at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):

BOYS=

Team scores Arapahoe 53; Cherry Creek 50; Littleton 41; Rampart 41; Loveland 38; George Washington 37; Heritage 36; Regis 35; Aurora Central 33; Pomona 32; Grandview 28; Grand Junction 26; Eaglecrest 26; Smoky Hill 23; Palmer 23; Wheat Ridge 23; Coronado 21; Montbello 21; Dakota Ridge 20; Doherty 20; Ponderosa 20; Denver East 20; Northglenn 16 1/2; Thornton 15; Durango 14; Fort Collins 14; Fruita Monument 11 1/2; Chaparral 11; Highlands Ranch 11; Rocky Mountain 9; Standley Lake 7; Fairview 7; Denver North 7; Mountain Vista 5; Boulder 5; Central (G.J.) 4; Chatfield 3; Mitchell 3; Columbine 3; Arvada West 2; Bear Creek 2; Sand Creek 1; Legacy 1; ThunderRidge 1; Douglas County 1.

3,200 meter relay 1, Littleton, 7:57.17; 2, Arapahoe, 7:58.05; 3, Rampart, 7:58.66; 4, Regis, 7:59.96; 5, Chaparral, 8:01.76; 6, Rocky Mountain, 8:03.00; 7, Doherty, 8:05.84; 8, Durango, 8:06.79; 9, Standley Lake, 8:08.19.

110 meter hurdles 1, Cory Engel, Northglenn, 14.09; 2, Tarique Hill, Eaglecrest, 14.17; 3, Tashuan Hill, Eaglecrest, 14.22; 4, Jon Reed, Highlands Ranch, 14.30; 5, Brendan Jackson, Palmer, 14.39; 6, Halspon Taylor, Grandview, 14.41; 7, Michael Geiger, Ponderosa, 14.75; 8, Marcus Pierce, Arapahoe, 15.09; 9, Taylor Aversano, Wheat Ridge, 15.16.

100 meters 1, Jordan Edwards, Heritage, 10.81; 2, Jesse Lewis, Loveland, 10.84; 3, Kenny Chambers, Doherty, 10.86; 4, Reger Craigo, Arapahoe, 10.89; 5, Davis Burl, Grandview, 10.94; 6, Shawn Tucker, Grandview, 11.00; 7, Devin Mohn, Rampart, 11.03; 8, Aaron Whitaker, George Washington, 11.07; 9, Orenzo Davis, Columbine, 11.15.

800 meter relay 1, Grandview, 1:27.87; 2, Loveland, 1:27.93; 3, Arapahoe, 1:28.64; 4, Heritage, 1:28.79; 5, George Washington, 1:28.87; 6, Littleton, 1:29.15; 7, Smoky Hill, 1:29.71; 8, Rampart, 1:30.30; 9, Montbello, DNF.

1,600 meters 1, Evan Appel, Dakota Ridge, 4:16.31; 2, Charles White, Cherry Creek, 4:17.66; 3, Bobby Nicholls, Regis, 4:18.39; 4, Henry Cowhick, Wheat Ridge, 4:20.66; 5, Dey Tuach, Thornton, 4:22.78; 6, Mathew Bell, George Washington, 4:25.83; 7, Clif Campbell, Fort Collins, 4:26.03; 8, Jeff Warren, Mountain Vista, 4:26.30; 9, Alex Weinheimer, Fairview, 4:26.30.

Triple Jump 1, Roman Holmes, Cherry Creek, 50-09.25; 2, Caston Mabin, Aurora Central, 46-07.75; 3, Joseph Harris, George Washington, 46-00.25; 4, Randy Brown, Grand Junction, 44-07.75; 5, Josh McMillin, Rampart, 44-04.75; 6, Dylon Pierpont, Arapahoe, 44-03; 7, Dawson Moore, Fruita Monument, 44-01.25; 8, Michael Wahl, Arvada West, 44-00.50; 9, Travis Sears, Legacy, 43-10.25.

Shot Put 1, Terry Alletto, Ponderosa, 55-05; 2, Will Hunsaker, Durango, 55-04.25; 3, Cole Carveth, Pomona, 53-02.75; 4, Mark Sparks, Smoky Hill, 52-02.25; 5, Joe Caprioglio, Highlands Ranch, 52-01.75; 6, Kyle Major, Heritage, 51-08.50; 7, Jaden Terry, Doherty, 49-06.50; 8, Cody Sanders, Heritage, 48-06; 9, Adam Turner, Standley Lake, 48-05.50.

Pole Vault 1, Chase Cooper, Smoky Hill, 16-07; 2, (tie) James Nixon, Cherry Creek, 15-06; Josh McMillin, Rampart, 15-06; 4, (tie) Travis Thompson, Loveland, 14-06; Todd Paicurich, Standley Lake, 14-06; 6, (tie) Luke Biewick, Littleton, 14-00; Andrew Schall, Rocky Mountain, 14-00; 8 (tie) Phil Bourgeouis, Arapahoe, 13-06; Will Plamet, ThunderRidge, 13-06.

400 meter relay 1, Cherry Creek, 42.28; 2, Rampart, 42.51; 3, (tie) Loveland, 42.55; Heritage, 42.55; 5, Grandview, 42.73; 6, Montbello, 42.94; 7, Mitchell, 43.33; 8, Columbine, 43.34; 9, George Washington, 44.11.

400 meters 1, Dominick Roberts, Denver East, 47.27; 2, Devin Mohn, Rampart, 48.20; 3, Denzel Williams, Montbello, 48.65; 4, Edryse Kelly, George Washington, 49.07; 5, David Mueller, Coronado, 49.14; 6, Nolan Curtis, Central (G.J.), 49.16; 7, Sam Stratton, Chatfield, 49.17; 8, Dustin Ebner, Pomona, 49.42; 9, Corey Clark, Rampart, 49.43.

300 meter hurdles 1, Jordan Aguilar, Regis, 38.255; 2, Kyle McIntosh, Littleton, 38.259; 3, Brendan Jackson, Palmer, 38.55; 4, Cory Engel, Northglenn, 38.66; 5, Tashuan Hill, Eaglecrest, 38.70; 6, Herman Gutierrez, Grand Junction, 39.01; 7, Kumar Pinkney, Littleton, 39.13; 8, Ben Courtney, Littleton, 39.98; 9, Brien Hopkins, Douglas County, 40.40.

200 meters 1, Dominick Roberts, Denver East, 21.09; 2, Reger Craigo, Arapahoe, 21.49; 3, Jordan Edwards, Heritage, 21.69; 4, David Mueller, Coronado, 21.91; 5, Jesse Lewis, Loveland, 21.92; 6, Keith Williams, Aurora Central, 22.11.

1,600 meter relay 1, Montbello, 3:16.42; 2, Littleton, 3:18.81; 3, Arapahoe, 3:19.48; 4, Grand Junction, 3:21.99; 5, Boulder, 3:22.37; 6, Regis, 3:22.66; 7, Coronado, 3:23.29; 8, Rocky Mountain, 3:23.65; 9, Loveland, 3:23.90.

High Jump 1, Caston Mabin, Aurora Central, 6-07; 2, (tie) John Gamble, Pomona, 6-06; 3, Jake Timmons, Ponderosa, 6-06; 4, Chris Gillespie, Eaglecrest, 6-05; 5, (tie) Dylon Pierpont, Arapahoe, 6-04; Michael McNulty, Arapahoe, 6-04; 7, (tie) Travvis Scott, Coronado, 6-03; Andre Bowman, Smoky Hill, 6-03; 9, (tie) Levi Adrian, Northglenn, 6-02; Luke Holmes, Fruita Monument, 6-02; Grant Miller, Coronado, 6-02.

GIRLS

Team scores Montbello 55; Fort Collins 47 1/2; Rocky Mountain 46; Heritage 46; Doherty 42 1/2; Lewis-Palmer 40; Dakota Ridge 38; George Washington 37; Overland 37; ThunderRidge 36; Littleton 32; Loveland 32; Chaparral 31; Highlands Ranch 27; Eaglecrest 26; Arvada 25; Cherry Creek 22; Poudre 20; Palmer 18; Coronado 18; Douglas County 18; Rampart 16; Fairview 15; Arapahoe 15; Rangeview 13; Smoky Hill 13; Wheat Ridge 11; Air Academy 10; Arvada West 10; Sand Creek 8; Aurora Central 8; Grand Junction 7; Legacy 7; Pomona 6; Fruita Monument 6; Pine Creek 5; Thornton 5; Northglenn 5; Brighton 4; Green Mountain 3; Columbine 3; Mountain Vista 3; Denver South 2; Mitchell 2.

800 meter relay 1, Montbello, 1:40.79; 2, Heritage, 1:42.61; 3, Loveland, 1:44.18; 4, Dakota Ridge, 1:44.59; 5, Douglas County, 1:45.16; 6, Grand Junction, 1:45.22; 7, Smoky Hill, 1:45.88; 8, Arapahoe, 1:46.19; Denver East, DQ.

3,200 meter relay 1, Chaparral, 9:21.47; 2, Rocky Mountain, 9:21.48; 3, Highlands Ranch, 9:31.21; 4, Fairview, 9:37.55; 5, Sand Creek, 9:37.69; 6, Fort Collins, 9:40.53; 7, Doherty, 9:44.04; 8, Palmer, 9:46.05; 9, ThunderRidge, 9:46.62.

100 meter hurdles 1, Brianna Patton, Eaglecrest, 14.08; 2, Taylor Baird, Heritage, 14.29; 3, Sara Webb, ThunderRidge, 14.78; 4, Annie Kunz, Wheat Ridge, 14.80; 5, Carly Allen, Doherty, 14.92; 6, Kalie Kirk, Lewis-Palmer, 15.07; 7, Sierra Jones, Montbello, 15.32; 8, Bri Johnson, Mitchell, 15.46; 9, Takara Reed, George Washington, 15.57.

100 meters 1, LaTraia Scott, Coronado, 11.93; 2, Natasha Gay, Montbello, 12.07; 3, Kayla Fisher-Taylor, Montbello, 12.11; 4, DeVen Hamlet, George Washington, 12.32; 5, Zadia Bryant, Overland, 12.39; 6, Brianna Patton, Eaglecrest, 12.53; 7, Hailey Hughes, Mountain Vista, 12.64; 8, Ashley Lester, Rocky Mountain, 12.80; 9, Ashley Foster, Fort Collins, 12.81.

800 meter relay 1, Overland, 1:46.54; 2, Douglas County, 1:48.01; 3, Loveland, 1:49.18; 4, Littleton, 1:49.96; 5, Thornton, 1:50.24; 6, Poudre, 1:50.37; 7, Sand Creek, 1:50.81; 8, George Washington, 1:51.04; 9, ThunderRidge, 1:51.11.

1,600 meters 1, Eleanor Fulton, Highlands Ranch, 5:00.99; 2, Tati Ogan, Fort Collins, 5:04.36; 3, Alexa Rogers, Dakota Ridge, 5:04.45; 4, Clare Gallagher, Cherry Creek, 5:07.45; 5, Natosha Rogers, Dakota Ridge, 5:15.05; 6, Alexis Skarda, Fairview, 5:17.02; 7, Lynnea Sjoerdsma, Doherty, 5:20.78; 8, Kellyn Craig, Denver South, 5:21.48; 9, Dominique Gerard, ThunderRidge, 5:22.38.

400 meter relay 1, Montbello, 48.15; 2, Heritage, 48.68; 3, Dakota Ridge, 49.05; 4, Fort Collins, 49.26; 5, Loveland, 49.90; 6, ThunderRidge, 49.91; 7, Eaglecrest, 49.96; 8, Highlands Ranch, 50.00; 9, Douglas County, 50.20.

400 meters 1, Ashley Lester, Rocky Mountain, 56.99; 2, Lakiesha James, Rangeview, 57.07; 3, Kelsey Williamson, ThunderRidge, 57.31; 4, Brittany Lewis, Overland, 57.44; 5, Shilay Willis, Rangeview, 57.62; Kayla Mescher, Brighton, 57.84; 7, Molly Ramirez, Columbine, 58.14; Kristen Narum, Fairview, 58.58; 9, Kait Boisnard, Wheat Ridge, 59.21.

300 meter hurdles 1, Vanessa Samuel, Smoky Hill, 44.65; 2, Kalie Kirk, Lewis-Palmer, 45.40; 3, Carly Allen, Doherty, 45.58; 4, Stephanie Gerber, Arapahoe, 45.83; 5, Vanessa Emerson, Aurora Central, 46.21; 6, Alyse Harris, Cherry Creek, 46.31; 7, Brie Dana, Fruita Monument, 46.92; 8, Faith Winter, Loveland, 46.93; 9, Daphne White, Boulder, 48.09.

200 meters 1, Natasha Gay, Montbello, 24.24; 2, LaTraia Scott, Coronado, 24.29; 3, Kayla Fisher-Taylor, Montbello, 24.67; 4, Sara Benson, Rampart, 25.02; 5, Zadia Bryant, Overland, 25.06; 6, DeVen Hamlet, George Washington, 25.19; 7, Taylor Baird, Heritage, 25.40; 8, Ashley Foster, Fort Collins, 25.71; 9, Kelsey Williamson, ThunderRidge, 25.80.

1,600 meter relay 1, ThunderRidge, 3:54.78; 2, Rocky Mountain, 3:58.46; 3, Loveland, 3:59.23; 4, George Washington, 4:00.68; 5, Lewis-Palmer, 4:00.85; 6, Cherry Creek, 4:02.37; 7, Arapahoe, 4:02.74; 8, Littleton, 4:04.35; 9, Fairview, 4:06.31.

Long Jump 1, Emmalie Pfankuch, Fort Collins, 18-00.25; 2, Deann Williams, Eaglecrest, 17-07.25; 3, Ashley Fanelli, Arvada, 17-06.50; 4, Molly Brush, Lewis-Palmer, 17-04.50; 5, Brittany Lewis, Overland, 17-01.25; 6, Kelsey Grimm, Chaparral, 16-10.25; 7, Carly Allen, Doherty, 16-08; 8, Takara Reed, George Washington, 16-07.75; 9, Andi Slouka, Heritage, 16-02.50.

Discus 1, Brooke Jackson, Littleton, 134-08; 2, Becca Lindquist, Poudre, 129-01; 3, Karen Wyatt, Palmer, 124-06; 4, Morgan Sedivec, Heritage, 123-06; 5, Emily Hunsucker, Pomona, 120-00; 6, Alexis Cooks, Doherty, 115-04; 7, Elizabeth Jorgensen, Green Mountain, 114-08; 8, Megan Supinski, Wheat Ridge, 113-09; 9, Antares Higgins, Grand Junction, 111-10.

Pole Vault 1, Kelli Ehardt, Rampart, 13-01 (new Class 5A state record, old record 13-0, Kelli Ehardt, Rampart, 2007); 2, Karlye Marshall, Lewis-Palmer, 12-00; 3, Alex Colvin, Lewis-Palmer, 11-06; 4, (tie) Jenna Adams, Littleton, 10-06; Libby Westfall, Pine Creek, 10-06; 6, (tie) Briana Suppes, Doherty, 10-00; Jordan Youngblade, Arapahoe, 10-00; Morgan Griffin, 10-00; Valentina Mihaly, Rocky Mountain, 10-00.




 
Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus