National Signing Day in the Pikes Peak region

By  | 

COLORADO SPRINGS, Colo. (The Gazette/KKTV) - On Wednesday, high school students across the Centennial State put pen to paper for National Signing Day. Dozens of athletes from the Pikes Peak region will be representing southern Colorado at a variety of colleges.

Click here for more detailed coverage including a map and photos from 11 News partner The Gazette.

Brianna Alger, Lewis-Palmer, soccer, Washington State (D1)

Madaline Angel, Discovery Canyon, soccer, College of St. Mary's (Neb.) (NAIA)

Michael Barbato, Discovery Canyon, baseball, Mount Mercy (Iowa) Univ. (NAIA)

Ashley Beers, Liberty, soccer, Adams St. (D2)

Jaelyn Brown, Doherty, soccer, Webber International (Fla.) Univ. (NAIA)

Quindell Bryant, Mitchell, football, CSU-Pueblo (D2)

Kendrick Cannick, Vista Ridge, football, Western State (D2)

Anders Carlson, TCA, Football, Auburn (D1)

Elly Carlson, Pine Creek, golf, Santa Barbara C.C.

Gabbi Chapa, Doherty, soccer, Illinios (D1)

Olivia Chatman, Pine Creek, swimming, CSU (D1)

Jacob Cheeseman, Palmer Ridge, swimming, US Coast Guard Academy, (D3)

Jace Christian, Fountain-Fort Carson, football, CSU-Pueblo (D2)

Mackenzie Collins, Pine Creek, softball, Garden City (Kan.) C.C.

Jordan Cordrey Liberty, softball, Seward County C.C.

Thomas Cross, Lewis-Palmer, Football, Chadron State (D2)

Kate Devine, Lewis-Palmer, soccer, Northern Colorado (DI)

Madison Dewey, Discovery Canyon, softball, Williamette (Ore.) Univ. (D3)

Rebecca Doe, Palmer Ridge, swimming, Colorado Mesa Univ. (D2)

Brock Domann, Pine Creek, football, Ventura College (C.C.)

Justin Engesser, CSCS, basketball, Colorado Christian Univ. (D2)

Morganne Eppard, Vista Ridge, volleyball, Valley City State (NAIA)

Bo Epperson, Pine Creek, rugby, Grand Canyon University (club)

Jakob Ervin, Pine Creek, soccer, University of Albany (D1) Albany, N.Y.

Annica Fletemeyer, Lewis-Palmer, soccer, Middle Tennessee St. (D1) Murfreesboro, Tenn.

Alexis Flores, Liberty, soccer, Adams St. (D2)

Breana Flores, Liberty, soccer, Adams St. (D2)

Brayden Forester, Lewis-Palmer, soccer, Metropolitan State-Denver (D2)

Haley Fox, Mesa Ridge, softball, Colby (Kan.) C.C.

Hayden Fry, Discovery Canyon, golf, Doane (Neb.) University (NAIA)

Riley Furbush, Doherty, soccer, Wyoming (D1) Laramie, Wyo.

Semou Gagau, Vista Ridge, football, Eastern New Mexico Univ. (D2)

Anette Galaviz, Discovery Canyon, soccer, College of St. Mary's (Neb.) (NAIA)

Kaleb Gaster, Mesa Ridge, football, Western State (D2)

Kaitlyn Griffith, Palmer Ridge, swimming, Kenyon (Ohio) College (D3)

Kirsten Hatton, Lewis-Palmer, soccer, University of St. Thomas (D3)

Nic Haughn, Pine Creek, lacrosse, Air Force (D1) Colorado Springs, Colo.

Jaeden Hegmann, Mesa Ridge, baseball, Colorado-Colorado Springs (D2)

Lindsey Jin, Pine Creek, volleyball, Colorado School of Mines (D2)

Lauren Jones, Cheyenne Mountain, soccer, CSU (D1) Fort Collins, Colo.

Kylie Kapustka, Pine Creek, soccer, Northern Arizona (D1) Flagstaff, Ariz.

Caitlyn Kinder, Liberty, volleyball, McCook C.C.

LJ Kochevar, Palmer Ridge, baseball, Tabor College, (NAIA)

Athena Kuehn, Pine Creek, soccer, Minnesota (D1) Minneapolis, Minn.

Drew Lester, Palmer Ridge, cross country/track, Air Force (D1) Colorado Springs, Colo.

Emma List, Discovery Canyon, basketball, Albany University (D1) Albany, N.Y.

Britt Logan, Discovery Canyon, baseball, Dodge City (Kan.) C.C.

Mario Martinez, Fountain-Fort Carson, football, Sterling (Kan.) College (NAIA-D2)

Greyson Matalas, Palmer Ridge, football, Colorado Mesa, (D2)

Lizzie McCalla, Canon City, soccer, Northeast (Neb.) C.C.

Dylan Mileto, Football, South Dakota School of Mines (D2)

Morgan Miller, Pine Creek, lacrosse, UCCS (D2)

Bayli Monck, Vista Ridge, volleyball, Montana State (D1) Bozeman, Mont.

George Morrison, Lewis-Palmer, soccer, St. John's (D1) Queens, N.Y.

Avery Nelson, Pine Creek, volleyball, Laramie County C.C.

Luke Nethercot, Canon City, football, Western State (D2)

Djimon O'Neil, Fountain-Fort Carson, football, CSU-Pueblo (D2)

Alexandra Palmer, Discovery Canyon, soccer, Middle Tennessee State (D1) Murfreesboro, Ten..

Owen Pasvogel, Discovery Canyon, golf, Northern Colorado (D1) Greeley, Colo.

Deeandra Pickering, Doherty, soccer, Otero J.C.

Alex Pyzola, Doherty, football, Western State (D2)

Nolan Rademacher, Lewis-Palmer, tennis, Concordia University Wisconsin (D3)

Kendryk Rankin, Fountain-Fort Carson, football, McPherson (Kan.) College (NAIA)

Julia Ridgway, CSCS, Track, Indiana Wesleyan (NAIA)

Sam Rippley, Palmer Ridge, lacrosse, Davidson College, (D1) Davidson, N.C.

Justin Risdall, Vista Ridge, baseball, McPherson College (NAIA)

Jalen Sami, Vista Ridge, football, Colorado (D1) Boulder, Colo.

Kellsey Sample, Palmer Ridge, golf, CSU-Pueblo (D2)

Karly Sandoval, Lewis-Palmer, soccer, North Dakota State (D1) Fargo, N.D.

Kaven Sook, Discovery Canyon, baseball, Hastings (Neb.) College (NAIA)

Ian Strine, Fountain Valley, soccer, Lake Forest (Ill.) College (D3)

James Tarasyuk, Vista Ridge, football, Western State (D2)

Jason Tarasyuk, Vista Ridge, football, Western State (D2)

Kevin Tims, Lewis-Palmer, football, Nebraska Wesleyan (D3)

Alison Tobey, Palmer Ridge, soccer, Univ. of Denver, (D1) Denver, Colo.

Tanner Toussaint, Pine Creek, football, Colorado School of Mines (D2)

Samantha Trinciri, Discovery Canyon, soccer, Southern California (D1) Los Angeles, Calif.

Philip Tuiava, Vista Ridge, football, Eastern New Mexico Univ. (D2)

Olivia Ward, Palmer Ridge, lacrosse, Oklahoma Baptist University, (D2)

Sterling Watkins, Discovery Canyon, football, Northern Colorado (FCS)

Natasha Wehner, Pine Creek, soccer, Regis University (D2)

Luke White, Cheyenne Mountain, soccer, UCCS (D2)

George Williamson, Lewis-Palmer, football, Evangel University (NAIA)

Hannah Wilson, CSCS, Girls Soccer, Taylor University (NAIA)

Charley Young, Lewis-Palmer, Football & Track, Dordt College (NAIA)